TermoDom.pl

Newsletter

EPBD - wprowadzenie

Dyrektywa EPBD koncentruje uwagę na racjonalizacji zużycia energii w budynkach na: -... więcej

XPS - polistyren...

XPS - trwała termoizolacja, w postaci wodoodpornych płyt z ekstrudowanej pianki... więcej

Przezroczysta fasada...

Przezroczysty budynek to dla przyszłych mieszkańców sposób na minimalizację kosztów... więcej

Buduj dom energooszczędnie Fundamenty Izolacja fundamentów

Izolacja fundamentów

Ściany fundamentowe, czy ściany piwniczne odgrywają obecnie ważniejsza rolę w budynku, niż w ubiegłych dziesięcioleciach. Współcześnie pomieszczenia piwniczne wykorzystywane są jako pełnoprawne części użytkowe budynku np. na domową siłownię. 

Dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego i wilgotnościowego tych pomieszczeń. Właściwe zabezpieczenie ścian fundamentowych odbywa się trzy stopniowo:
 
 
 
 
Pierwszy stopień to zabezpieczenie fundamentów przed zewnętrznym wpływem wilgoci. Odbywa się to przez naniesienie na pionowe ściany płynnej hydroizolacji. W odróżnieniu od hydroizoalcji arkuszowych, płynne masy bitumiczne mają tą przewagę, że tworzą jednolitą równomierną powłokę wypełniającą wszystkie nierówności i szczeliny.
 
 
 
 
Drugim krokiem jest przyklejenie wodoodpornych płyt izolacyjnych. Najlepszym materiałem do tego celu jest polistyren ekstrudowany ( w skrócie XPS). Jest to materiał o strukturze zamknięto komórkowej, przez co jest  odporny na zawilgocenie, a zatem także na cykle mrozowe. Dodatkowo wysoka wytrzymałość mechaniczna tego materiału stanowi doskonałe zabezpieczenie warstwy hydroizoalcji i przyczynia się do oszczędności czasu pracy przy robotach ziemnych. Płyty z polistyrenu ekstradowanego mogą być bezpośrednio zasypywane ziemią, bez obaw można też prowadzić mechaniczne prace mające na celu zagęszczenie gruntu.
 
 
 
 
 
 
 
 
Zdj.1. Izolacja płytami polistyrenu ekstrudowanego XPS, przyklejanymi bezpośrednio do fundamentu.
 
 
Montaż płyt izolacyjnych, może odbywać się bezpośrednio za pomocą masy izolacyjnej lub można stosować metodę na placki.  Należy przy tym pamiętać, aby stosować masy i kleje pozbawione rozpuszczalników organicznych, które mogą wchodzić w reakcję z polistyrenem. Nie należy stosować łączników mechanicznych, gdyż ich  montaż powoduje uszkodzenie warstwy hydroizolacji.
 
 
 
 
Kolejnym krokiem jest wykonanie odwodnienia obwodowego budynku. Ma ono na celu odprowadzenie nadmiaru wilgoci gromadzącej się w gruncie wokół budynku. W tym przypadku płyty z polistyrenu ekstrudowanego również dobrze spełniają swoje zadanie gdyż ich powierzchnia ułatwia spływ wilgoci do ciągów drenażowych.
 
 
Zalecana przez producentów grubość izolacji waha się pomiędzy 6-10 cm. Wysokość izolacji jest zależna od zagłębienia budynku w gruncie, ale nie powinna być niższa niż 1,2 m gdyż tyle wynosi głębokość strefy przemarzania gruntu w Polsce. Najlepszym rozwiązaniem jest gdy izolacja fundamentu ponad gruntem w sposób ciągły przechodzi w izolację ściany budynku. Unika się w ten sposób zbędnych mostków termicznych.
 
 
Oferta polistyrenu ekstradowanego na rynku polskim obejmuje kilku producentów. Wszystkie produkty są zbliżone pod względem parametrów technicznych, ich największym wyróżnikiem jest kolor płyt. W zależności od producenta może spotkać płyty koloru niebieskiego, zielonego, fioletowego czy jasno żółtego.
 
 
Jak wykonać docieplenie fundamentów?
 
Pierwszym krokiem przy termomodernizacji fundamentów jest dokładne odkopanie i oczyszczenie ściany fundamentowej. Następnie przeprowadzamy kontrolę stanu ściany. W przypadku stwierdzenia ubytków lub śladów penetracji wilgoci należy wykonać naprawę przy użyciu odpowiednich substancji penetrujących i mas betonowych.
 
 
Po wykonaniu niezbędnych napraw, warto jest pozostawić odkopany fundament na kilka dni w celu umożliwienia dodatkowego przesuszenia powierzchni ścian. Gdy powierzchnia ściany jest już odpowiednio przygotowana należy nanieść warstwę hydroizolacji stanowiącej zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz ściany. Najlepsze do tego celu są masy bitumiczne, gdyż po ich naniesieniu warstwa hydroizolacji jest jednolita, elastyczna i bardzo szczelna.
 
 
 
 
 
 
 
Przy zastosowaniu do termoizolacji płyt z polistyrenu ekstrudowanego należy tak dobrać rodzaj masy izolacyjnej, aby w jej składzie nie było rozpuszczalników organicznych, które wchodzą w reakcje z polistyrenem. XPS to materiał o strukturze zamknięto komórkowej, przez co jest odporny na wpływ wilgoci i cykle mrozowe. Jego współczynnik przewodzenia ciepła w zależności od producenta i rodzaju produktu wynosi 0,033-0,040 W/mK. Jego inną cechą jest bardzo duża wytrzymałość mechaniczna, dzięki której płyty mogą być zasypywane bezpośrednio gruntem bez potrzeby stosowania dodatkowych folii zabezpieczających. Dzięki dużej wytrzymałości mechanicznej płyty te stanowią także doskonałą ochronę przed uszkodzeniem warstwy hydroizolacji.
 
 
 
 
Po wykonaniu hydroizolacji przystępujemy do montażu płyt termoizolacyjnych, w zależności od wysokości ścian fundamentowych płyty mogą być układane pionowo lub poziomo. W przypadku dużych powierzchni ważne jest, aby płyty stykały się w układzie mijankowych z przesunięciem połowy długości płyty. Krawędzie w zależności od ich rodzaju mogą być na styk, na zakład lub na pióro-wpust. Montaż płyt do ściany odbywa się za pomocą masy, z której wykonano hydroizolację lub za pomocą klei do polistyrenów metodą „ na placki” (5-8 sztuk na płytę.) Do montażu nie należy używać kołków, gdyż wiercenie otworów pod kołek powoduje uszkodzenie warstwy hydroizolacji. Należy zwrócić uwagę, aby termoizolacja sięgała powyżej poziomu stropu nad piwnicą. i była zgłębiona w gruncie co najmniej na głębokości strefy przemarzania tj. 1,2m . Idealnym rozwiązaniem jest gdy w górnej części ponad gruntem izolacja fundamentów łączy się bezpośrednio z izolacją termiczną ściany budynku. Zapobiega to tworzeniu zbędnych mostków termicznych.
 
 
 
 
 
Rys.2.Schemat wykonania izolacji fundamentu budynku.
 
 
 
Przy zasypaniu wykopu płyty z polistyrenu są dodatkowo dociskane do powierzchni ściany dzięki parciu gruntu.
 

Folia znika z budowy...

Dobiega końca kolejny miesiąc trwania akcji „Folia znika z budowy”. Wielu... więcej

Blog - grudzień 2008

W ostatni dzień listopada podłączono nam prąd budowlany, ale czekała nas następna... więcej

Mgr inż. Jakub Kliś

Mgr inż. Jakub Kliś ukończył Wydział Organizacji i Zarządzania Produkcją... więcej

Skomentuj

Komentarze   —   pokaż wszystkie

ptrykdrewniak4, 29.06.2008
fajne ale te czarne.......
Kosa, 23.08.2008
Fachowa ocena .

Na swoim budynku ocieplenie fundamentów wykonałem styropianem EPS 70 dookoła pomalowanym masą bitumiczną jest to rozwiązanie szalenie tańsze 1/4 ceny i myślę... więcej»
Monia, 12.10.2008
Myślę, że jest to bardzo dobra porada. My wykonaliśmy izoalcję następująco: ściany z bloczka betonowego posmarowaliśmy emulsją gruntującą, na to 2 warstwy izolacji bitumicznej, na to... więcej»
timon, 22.05.2009
Zgadzam się z Kosą. XPS jest dobry ale zdecydowanie za drogi, to samo osiągniemy styropianem eps100-38(parametr izolacyjności termicznej 0,038 tak jak przy xps) + tynk cienkowarstwowy z... więcej»
ekulka, 21.07.2009
mam pytanie ."czy jest sens docieplanie fundamentów z zewnątrz na starym budynku z lat 60 gdzie od wewnętrznej strony fundamentów nie było zabezpieczenia?
kamil, 25.10.2009
czy od wewnątrz fundamentów trzeba dawać folię czy wystarczy tylko masa?
z góry dzięki